Aktualności
 • Zarejestruj

IMG 20161027 123124

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych zaprezentował swoje wynalazki podczas prestiżowych targów IENA oraz Brussels Innova, które odbyły się w 2016 roku.

Podczas tegorocznej 68. edycji Międzynarodowych Targów „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty” IENA w Norymberdze Instytut wystawił dwa opatentowane wynalazki. Wystawa odbyła się w dniach 27-30 października a jej partnerem była w tym roku Austria.

Na połączonym stoisku polskim, w jego części należącej do Ambasady RP w Berlinie i przedstawiciela polskich wynalazców na Targach IENA - Agencji Promocyjnej INVENTOR sp. z o.o. zaprezentowane zostały dwa wynalazki Instytutu - ”Sposób zabezpieczania nitów przed wypadaniem”, patent nr 222019, Wynalazcy: Michał Sałaciński, Michał Stefaniuk, Magdalena Zabłocka, Piotr Synaszko oraz  ”Sposób realizacji docisku pakietu naprawczego i skleiny” (patent udzielony, numer patentu jeszcze nie nadany) numer zgłoszenia do UPRP P. 405498, Wynalazca Michał Sałaciński. Obydwa zostały odznaczone srebrnymi medalami Targów, natomiast drugi z wymienionych wynalazków uzyskał również nagrodę specjalną w postaci dyplomu Stowarzyszenia Russian House for International Scientific and Technological Cooperation.

W bieżącym roku ilość prezentowanych wynalazków/rozwiązań była nieznacznie mniejsza w porównaniu do roku ubiegłego w związku z wahaniami na światowych giełdach i zmniejszoną liczbę uczestniczących w Targach krajów arabskich. Zachowane były jednak wysokie kryteria konkursowe i jak w poprzednich latach wiele rozwiązań nie uzyskało żadnych medali. W sposobie oceny rozwiązań odczuwalne było zorientowanie jurorów na produktowe cechy rozwiązań, adresowanych głównie do powszechnego (masowego) użytkownika może trochę na niekorzyść faktu posiadania ochrony patentowej. Medale Targów IENA cieszą się niezmiennie wysokim prestiżem i są cenne ze względu na wspomniane wysokie wymagania konkursowe. Dla przykładu wśród chińskich wystawców Targi IENA i ich medale mają najwyższą wartość spośród wszystkich analogicznych targów i wystaw na świecie.

Prezentacji w j. niemieckim dokonał Rzecznik Patentowy ITWL - Paweł Ziencik.

 

Instytut zaprezentował swoje wynalazki także na 65. Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA 2016. Wynalazki eksponowane były na terenie Pawilonu Polskiego, należącego do wyłącznego w Polsce przedstawiciela tych Targów tj. Biura Eurobusiness-Haller z Katowic. Pawilon Polski znalazł się pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Ambasadora RP w Królestwie Belgii, Artura Orzechowskiego, Przewodniczącego Rady Głównej Instytutów Badawczych, Pana Prof. Leszka Rafalskiego oraz Prezesa Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii Pana Profesora Ryszarda Pregiela. Tegoroczna edycja Targów zgromadziła rozwiązania z ponad 15 krajów świata: Belgii, Chorwacji, Francji, Iranu, Malezji, Wybrzeża Kości Słoniowej, Arabii Saudyjskiej, Bośni i Hercegowiny, Meksyku, Mołdawii, Polski, Rosji, Rumunii, Tajlandii, Tajwanu i Włoch. Polscy wystawcy zaprezentowali 50 wynalazków. W pierwszym dniu Targów polscy wystawcy mieli okazję zaprezentować swe rozwiązania Jego Ekscelencji Ambasadorowi RP w Brukseli, Arturowi Orzechowskiemu oraz Radcy Kierownika Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP, Kamilowi Ochmańskiemu i zostali zaproszeni na uroczyste spotkanie w siedzibie Ambasady RP w Brukseli. Prezentowane na Targach rozwiązania brały udział w konkursie EUREKA, w którym były one oceniane przez grono międzynarodowego jury, złożonego z ponad 100 międzynarodowych ekspertów, reprezentujących środowiska naukowe i przemysłowe, pod przewodnictwem prezesa Pana Oliviera Nagelmackersa. Jurorzy oceniający polskie wynalazki w tym roku wskazywali na ich szczególnie wysoki poziom i realne możliwości ich komercjalizacji.

Do konkursu EUREKA zostały zgłoszone dwa zaprezentowane na Targach opatentowane wynalazki Instytutu. Za pierwszy z nich pt. ”Sposób zabezpieczania nitów przed wypadaniem”, patent nr 222019, Wynalazcy:

Michał Sałaciński, Michał Stefaniuk, Magdalena Zabłocka, Piotr Synaszko ITWL uzyskał w tym konkursie złoty medal z wyróżnieniem, a także nagrodę specjalną - dyplom Rumuńskiego Stowarzyszenia Niekonwencjonalnych Technologii z siedzibą w Bukareszcie. Za drugi wynalazek pt. ”Sposób realizacji docisku pakietu naprawczego i skleiny” (patent udzielony, numer patentu jeszcze nie nadany) numer zgłoszenia do UPRP P. 405498, Wynalazca Michał Sałaciński, ITWL został wyróżniony złotym medalem.

Podobnie jak w roku ubiegłym oba zaprezentowane na Targach wynalazki Instytutu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, w szczególności członków międzynarodowego jury, którzy w rekordowej liczbie odwiedzili stoisko z planszami ITWL.

Tekst: Paweł Ziencik - Rzecznik Patentowy

Wynalazki ITWL z nagrodamiWynalazki ITWL z nagrodamiWynalazki ITWL z nagrodami

Udostępnij

Adres:
ul. Księcia Bolesława 6
01-494 Warszawa, skryt. poczt. 96
godz. pracy: od Pon.-Pt.
w godz. 730 - 1530

NIP 525-000-72-82
REGON 010401369

SEKRETARIAT
telephonetel./fax +48 261 85 13 00
emaile-mail: poczta@itwl.pl

 

KRS 0000164795
Sąd Rejonowy dla M. St. Warszawy
w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy KRS

Kim jesteśmy

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych jest instytutem badawczym nadzorowanym przez Ministra Obrony Narodowej. Misją Instytutu jest naukowo-badawcze wspomaganie eksploatacji techniki lotniczej.

Działalność w Zakresie

 • Badania naziemne i w locie
 • Systemy diagnostyczne dla techniki lotniczej
 • Wspomaganie sterowania eksploatacją
 • Symulacja i modelowanie
 • Awionika
 • Uzbrojenie Lotnicze
 • Systemy rozpoznania, dowodzenia i szkolenia
 • Integracja systemów transmisji danych C4ISR
 • Bezzałogowe statki powietrzne
 • Diagnostyka powierzchni roboczych lotnisk
 • Badania paliw i cieczy roboczych
 • Testy i certyfikacja wyrobów

Polityka prywatności