Aktualności
 • Zarejestruj

mawa 2015aaaPrzedstawiciele ITWL od 2012 roku uczestniczą w pracach Zespołów Zadaniowych TF2 oraz TF3 EDA MAWA Forum. Mgr inż. Leszek Lewsza oraz dr inż. Sławomir Klimaszewski są współautorami wymagań EMAR (tj. dokumentów  regulujących  tematykę zdatności  do  lotu wojskowych statków powietrznych w całej Europie), które zostały opublikowane na stronie Europejskiej Agencji Obrony - http://www.eda.europa.eu/projects/projects-search/european-military-airworthiness
W obszarze europejskiego lotnictwa wojskowego najważniejszym dokumentem opracowanym przez MAWA Forum jest Podstawowy Dokument Ramowy (BFD), który jest europejskim, wojskowym odpowiednikiem Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008. Zgodnie z tym dokumentem, wojskowe organy zdatności do lotu EDA pMS zobowiązują się do przyjęcia całego kompletu zharmonizowanych Europejskich Wymagań Zdatności do Lotu Wojskowych Statków Powietrznych (EMAR) jako jedynych regulacji w zakresie zdatności do lotu tak szybko jak to jest możliwe. Strona polska podpisała dokument BFD 18 czerwca 2013 roku.
Harmonizacja wymagań zdatności do lotu wojskowych statków powietrznych EDA pMS była strategiczną decyzją zarówno dla poprawy europejskiej współpracy wojskowej jak i poprawy wzajemnych relacji między europejskimi wymaganiami zdatności do lotu wojskowych i cywilnych statków powietrznych.

MAWA

MAWAMAWAMAWA


4Zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych Nr 35 z dnia 28.04.2016 r. w Instytucie utworzono studia doktoranckie w zakresie obszaru kształcenia nauk technicznych, w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn, pod nazwą „Budowa i eksploatacja maszyn”.

Na stanowisko Kierownika ww. studiów doktoranckich, Zarządzeniem Dyrektora Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych Nr 36 z dnia 28.04.2016 r., powołany został prof. dr hab. inż. Grzegorz Kowaleczko.

Czytaj więcej: Studia Doktoranckie

7 Prezes Kotas NCSS

Prezes Narodowego Centrum Studiów Strategicznych Jacek Kotas złożył wizytę  w ITWL 1 lutego 2016 r.

Prezes NCSS przybył do ITWL na zaproszenie Dyrektora prof. Ryszarda Szczepanika. Podczas wizyty zapoznał się z charakterem działalności instytutu oraz realizowanymi obecnie projektami, a także planami rozwoju.

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych to niezależny ośrodek analityczny, który został powołany do prowadzenia badań i analiz, pobudzania debaty, a także rozwijania innowacyjnego myślenia w dziedzinie szeroko rozumianego bezpieczeństwa Polski. Centrum

Czytaj więcej: Prezes NCSS w ITWL

era project bannerEuropejska Agencja Obrony (EDA) oraz Konsorcjum Przemysłowe pod przewodnictwem Airbus Defence and Space, w skład którego wchodzi Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, rozpoczęły prace nad projektem ERA zakłądającym dostosowanie zdalnie sterowanych systemów staków powietrznych do standardów europejskiej przestrzeni powietrznej. Umowę podpisano w połowie grudnia 2015r.

Czytaj więcej: ITWL aktywnie w EDA

Kartka v2 640x480

 

Spokojnych, Wesołych Świąt Bożego Narodzenia w gronie Rodziny i Najbliższych Przyjaciół oraz pomyślności w życiu osobistym i zawodowym w Nowym 2016 Roku życzy - 


Dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych
prof. dr hab. inż Ryszard Szczepanik

erea

Doroczna uroczystość Stowarzyszenia EREA (www.erea.org) odbyła się 8 grudnia w Brukseli. Wiodące przemówienia na temat europejskich badań lotniczych po roku 2020 wygłosili pan Florian Guillermet Dyrektor Programu SESAR oraz pan Rolf Henke (DLR), nowy szef organizacji ACARE. Z przemówieniem wystąpił również przechodzący, zgodnie z kadencją, ze stanowiska Prezesa EREA na miejsce Wiceprezesa pan Josef Kaspar (VZLU).

Czytaj więcej: EREA podsumowała 2015 r.

jrBRUSSELS INNOVA 2015

Podczas tegorocznych 64. Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA 2015, które odbyły się w dniach 19.-21. listopada, zaprezentowane zostały dwa wynalazki ITWL.

Pierwszy z wynalazków pt. ”Wlot powietrza o podwyższonej osiowej symetrii napływu lotniczego turbinowego silnika odrzutowego, zwłaszcza bezpilotowego statku powietrznego”, zgłoszenie wynalazku nr P. 408207, data zgłoszenia w UP RP 14.05.2014 r., Wynalazcy: Wojciech Pawlak, Jarosław Spychała, Ryszard Szczepanik, przyniósł Instytutowi złoty medal Targów z wyróżnieniem,

Czytaj więcej: Innowacje z ITWL

PREZYDIUM KONBINVIII Międzynarodowa Konferencja Bezpieczeństwa i Niezawodności KONBIN’2015 zorganizowana przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych i Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa i Niezawodności odbyła się w dniach 6-9 października 2015 r. w Uniejowie.

Prof. Zbigniew Smalko był Honorowym Przewodniczącym tegorocznej Konferencji, którą otworzył Przewodniczący prof. dr hab. inż. Józef Żurek, słowo wstępne wygłosił natomiast Dyrektor ITWL prof. dr hab. inż. Ryszard Szczepanik, który przedstawił dorobek naukowy i konstrukcyjny Instytutu oraz wytyczył nowe kierunki badań w obszarze bezpieczeństwa i niezawodności.

Czytaj więcej: KONBIN 2015

20150908 113112 640x480Przedstawiciele ITWL wzięli udział w międzynarodowej imprezie wystawienniczej sektora obronnego SMES 2015 (Security Middle East Show), która odbyła się w Bejrucie w dniach 8-10 września 2015.

Na stoisku promocyjnym zorganizowanym przez Polską Izbę Producentów na Rzecz Obronności Kraju, Instytut zaprezentował bezzałogowe statki powietrzne KOLIBER oraz ATRAX, jak również szerokie możliwości realizacji prac przez Zakład Lotniskowy na terenie libańskiej infrastruktury lotniskowej, Systemy E-Learningowe oraz pozostałą ofertę naukowo badawczą Instytutu.

Czytaj więcej: ITWL na SMES2015 w Libanie

IMG 0349 640x480Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, zaprezentował się podczas XIV Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w Radomiu. ITWL znalazł się w gronie sponsorów tego lotniczego święta, które odbyło się w dniach 22-23 sierpnia.

Stoisko Instytutu, jak zwykle cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wśród eksponatów zaprezentowanych pod kopułą granatowego namiotu, na którym widniała biało-czerwona szachownica otoczona przez łopatki turbiny silnika lotniczego, można było obejrzeć z bliska bezzałogowy statek powietrzny ATRAX, bezzałogowy – odrzutowy cel powietrzny JET, czy makietę bezzałogowego śmigłowca do zadań specjalnych ILX-27. Specjaliści ITWL udzielali informacji wszystkim zainteresowanym lotniczą technologią, promując polską myśl technologiczną.

Czytaj więcej: Air Show 2015 w Radomiu

Adres:
ul. Księcia Bolesława 6
01-494 Warszawa, skryt. poczt. 96
godz. pracy: od Pon.-Pt.
w godz. 730 - 1530

NIP 525-000-72-82
REGON 010401369

SEKRETARIAT
telephonetel./fax +48 261 85 13 00
emaile-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

KRS 0000164795
Sąd Rejonowy dla M. St. Warszawy
w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy KRS

Kim jesteśmy

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych jest instytutem badawczym nadzorowanym przez Ministra Obrony Narodowej. Misją Instytutu jest naukowo-badawcze wspomaganie eksploatacji techniki lotniczej.

Działalność w Zakresie

 • Badania naziemne i w locie
 • Systemy diagnostyczne dla techniki lotniczej
 • Wspomaganie sterowania eksploatacją
 • Symulacja i modelowanie
 • Awionika
 • Uzbrojenie Lotnicze
 • Systemy rozpoznania, dowodzenia i szkolenia
 • Integracja systemów transmisji danych C4ISR
 • Bezzałogowe statki powietrzne
 • Diagnostyka powierzchni roboczych lotnisk
 • Badania paliw i cieczy roboczych
 • Testy i certyfikacja wyrobów